Senja – poza utartym szlakiem

Senja – poza utartym szlakiem
0 m.n.p.m
najwyższy szczyt Breidtinden
0 km2
powierzchnia wyspy
0
mieszkańców

Senja to magiczne miejsce. Jej różnorodność sprawia, że wielu odwiedzających bezpowrotnie zakochuje się w tym regionie. Bliskość Morza Norweskiego, zachwycające szczyty Tungeneset i ilość szlaków zarówno dla pieszych jak i narciarzy sprawiają, że już po pierwszej wizycie na wyspie pragnie się tu wrócić. Jeśli więc dysponujecie większą ilością czasu albo przyjeżdżacie na Senję kolejny raz koniecznie musicie odwiedzić poniższe punkty. Wyspa zachwyca tak zimą jak i latem, więc wybór pory roku ma drugorzędne znaczenie.

JAK DOstać się NA SENJĘ

To już nasz drugi post o wyspie Senja, w tym postaramy się opisać mniej znane zakątki, a jeśli szukasz podstawowych informacji oraz opisu największych atrakcji Senja National Scenic Route to zapraszamy do zapoznania się z treścią posta, który znajdziecie klikając przycisk poniżej.

Segla
Segla i Hesten widziane od strony Senjahoppen

NAJLEPSZE TREKKINGI NA WYSPIE SENJA

Dla bardziej aktywnych wyspa oferuje wiele spektakularnych szlaków z zapierającymi dech w piersiach widokami. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale nikt nie powinien pominąć poniższych tras.

1. SEGLA (639 m n.p.m.)

4.5/5
trudny
0 km
ok. 3,5h

maj - wrzesień

Swoją nazwę góra otrzymała nieprzypadkowo. Jej kształt przypomina rozpięte na maszcie płótno, dlatego też ochrzczona została w języku norweskim właśnie „Żaglem”. Szlak rozpoczyna się zaraz przy szkole, tam tez można pozostawić samochód (parking jest płatny). Wspólna ścieżka dla Segli oraz Barden rozwidla się niedaleko jeziora Storvatnet. Od tego miejsca zaczyna się robić co raz bardziej stromo, a podłoże staje się luźniejsze. Droga jest wymagająca, ale widok na Mefjord oraz otaczające go góry jest spektakularny.

2. Hesten (556m n.p.m.)

3.5/5
średni
0 km
ok. 1h

cały rok

nazwa szczytu oznacza nic inengo jak „Koń”, choć etymologia tej nazwy nie jest do końca znana i wytłumaczalna. To z tego podejścia zrobiono najwięcej zdjęć sąsiadującej Segli. Szlak dzieli się na dwie części. Tę bardziej stromą, ale dostępną dla każdego oraz bardziej płaską, ale bardzo wąską i zabezpieczoną łańcuchem. Dla tych, którzy boją się wysokości mamy dobrą wiadomość. Nie trzeba wchodzić na sam szczyt i spokojnie można ominąć ostatni etap wspinaczki- najpopularniejszy kadr uchwycimy zaraz przed nim. Ścieżka jest dobrze oznaczona i przejrzysta od samego początku. Mimo, iż jest tam kilka rozwidleń na pewno się nie zgubisz. Ze względu na ostatni, ciągnący się wzdłuż klifu odcinek trasa uznawana jest za trudną.

2. BARDEN (659m n.p.m.)

3/5
średni
0 km
ok. 2h

czerwiec - wrzesień

Zaraz przed pierwszym tunelem prowadzącym do Fjordgårdu znajduje się parking, na którym można pozostawić samochód i rozpocząć wędrówkę. Szlak nie jest w pełni oznaczony, ale bardzo łatwo zorientować się tu w terenie. Pierwsze podejście jest dosyć strome, ale to najcięższy odcinek trasy. Podejście kończy się na płaskowyżu, z którego rozciąga się widok na fjord oraz farmy łososi. Tutaj można zakończyć wycieczkę lub zdecydować czy kontynuować na szczyt Barden czy Daven. Od Daven dzieli nas w tym miejscu zaledwie 20 metrów przewyższenia, więc jeżeli ktoś nie ma sił by iść wyżej, ale chce poczuć satysfakcję z wejścia na szczyt- w pełni polecamy to rozwiązanie. Od Barden w tym miejscu dzieli nas co prawda prawie 400 metrów przewyższenia, ale rozciągnięte na dystansie 2,5km więc jest to już przeważnie przyjemny spacer. Widok jest fantastyczny, rozciąga się zarówno na półwysep między Øyfjorden i Mefjorden, jak i na najwyższy szczyt Senji (Breidtinden 1001 m.n.p.m.) po drugiej stronie. Ze szczytu można przejść do Segli i w dół do Fjordgård lub wrócić tą samą drogą do parkingu. Zimą istnieje spore zagrożenie lawinowe, lecz jeśli akurat nie ma żadnych zagrożeń można spróbować podejść na rakietach śnieżnych lub na nartach.

NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA WYSPIE SENJA

Jeśli ktoś plażowanie stawia wyżej niż męczące podejścia w góry to Senja również ma kilka perełek dla takich turystów. Prócz najsłynniejszej plaży Ersfjordstranda można znaleźć wiele innych, mniej zatłoczonych.

Plaża w Steinfjord

To doskonałe miejsce na piknik oraz ewentualny kemping. Jasna, piaszczysta plaża jest zakończeniem wgryzającego się w wysokie góry fjordu- widok stąd jest zachwycający. Punkt znajduje się nieco na uboczu, więc ci, którzy zdecydują się na nocleg tutaj nie będą zawiedzeni.

PlażE w Bøvær

Po drodze do najszerszej i najdłuższej z nich- Bøstranda mija się kilka mniejszych również piaszczystych plaż. Ze względu na małą głębokość woda ma tu nieziemski, turkusowy kolor i bardziej przypomina ciepłe morze na Malediwach niż zimne Morze Norweskie. Minusem jest mała ilość zatoczek, na których można się zatrzymać oraz zakaz obozowania. Będąc w Bøvær należy koniecznie odwiedzić mieszczącą się na małej wysepce Skjåholmen Kråkeslottet czyli Kruczy Zamek. Znajduje się tu galeria sztuki, a w czasie lata organizowane są liczne festiwale, zarówno muzyczne jak i te związane ze sztuką. Na co dzień można się tu napić kawy i zjeść domowej roboty ciastko.

Skjåholmen Kråkeslottet
Skjåholmen Kråkeslottet

MIEJSCA POZA UTARTYM SZLAKIEM

Prócz najpopularniejszych lokacji jak Tungeneset i Senja National Scenic Route, wyspa ma wiele ukrytych zakątków, do których nie każdy zagląda i nie wie co traci.

1. Fjordgård

Ta schowana za dwoma kilkukilometrowymi, wykutym w skale tunelami wioska rybacka jest bazą wypadową na dwa najsłynniejsze szczyty Senji. Segla oraz Hesten stały się bowiem ikoną tej wyspy, a tutejsze najpopularniejsze instagramowe kadry pochodzą właśnie stąd. Fjordgård sam w sobie jest uroczym miejscem. Położony nad zimnymi wodami Ørnfjordu (tego samego, na którym znajduje się Husøya) i otoczony wysokimi górami sprawia wrażenie odciętego od pozostałej części świata. Warto tu zostać nieco dłużej i w pełni rozkoszować się niecodziennymi widokami.

2. Skrolsvik

To urocza miejscowość na południowo- zachodnim cyplu wyspy. Znajduje się tu Gammelbuttiken czyli Stary Sklep. Wybudowany pod koniec XIXw. budynek mieścił w sobie sklep nie tylko z żywnością, ale także wszelkim potrzebnym rybakom sprzętem jak ubrania, sieci itp. Znajdowało się tu również biuro działającej w miejscowości fabryki rybnej oraz kapitanat. Drugie piętro budynku wynajmowane było przez rybaków i pracowników fabryki, którzy nie mieli u kogo się zatrzymać. Dziś wnętrze zdobią meble z początku XXw, a samo miejsce jest zarówno sklepem, muzeum jak i kawiarnią, gdzie można napić się kawy i skosztować domowej roboty przysmaków. Zakupić można tu również rękodzieło miejscowych artystów.

3. Skrolsvik FORT

Pozostałości niemieckich umocnień wybudowanych w 1941r. podczas oblężenia Norwegii przez nazistów. Po wojnie został przejęty przez norweskie siły zbrojne i działał aż do lat 90 ubiegłego wieku. Obecnie stanowi coś w rodzaju podupadłego skansenu wojennego, ale wciąż robi wrażenie. Głównie dzięki dobrze zachowanym działom (działa o kalibrze 15cm!) i łatwemu dostępowi do wnętrz bunkrów. Niedaleko znajduje się piaszczysta plaża z pięknym widokiem na zachód słońca.

Skrolsvik Fort

4. Å [czyt. „O”]

To młodsza siostra Å na Lofotach i równocześnie jedna z dziesięciu miejscowości o tej najkrótszej na świecie nazwie. Malutka rolnicza wieś ma zaoferowania sielskie widoki i towarzystwo dużej ilości nie tylko owiec, ale także reniferów. Co ciekawe, do czasów reformy językowej, która miała miejsce na początku XX w. nazwę miejscowości zapisywano jako „Aa” uniemożliwiając jej tym samym otrzymanie wpisu do księgi rekordów. 

5. Park Narodowy Ånderdalen

Park oferuje kilka tras trekkingowych (np. w stronę jeziora Andervatnet). Ponadto wprawne oko może wypatrzyć łosie, renifery, foki na końcu fjordu czy też wydry w rzekach. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest sześciokilometrowa trasa do jeziora Andervatnet. W lecie warto zaopatrzyć się w wodoodporne buty, gdyż teren jest podmokły. Na końcu znajduje się chatka z paleniskiem.

6. torsken

Najbardziej ekscentryczne miejsce na wyspie. Ta wioka rybacka mogłaby stanowić tło dla każdego thrillera czy dramatu psychologicznego. Jeśli Gryllefjord zrobił na kimś wrażanie odciętego od cywilizacji, to Torsken jest niezależna planetą. Rybołówstwo wciąż stanowi tu główne źródło utrzymania dla mieszkańców, więc warto przejść się po gęsto zastawionej łodziami marinie.

Skrolsvik Fort

Senja national scenic route

To był artykuł o mniej znanych miejscach na wyspie Senja, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o najpopularniejszych lokacjach, których nie można ominąć to sprawdźcie nasz artykuł w linku poniżej:

ebook

EBOOK "Tromso i okolice"

Więcej o wyspie Kvaloya wraz z mapkami przeczytasz również w naszym darmowym ebooku, W środku znajdziecie wiele praktycznych informacji o samym Tromso oraz o najbliższych okolicach. Przede wszystkim zdradzamy w nim również wszystkie miejsca, w których można obserwować zorzę polarną.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zorzy polarnej?

Odezwij się do nas, gdy już dotrzesz do tromso

Chcesz zobaczyć wyspę Kvaloya razem z nami? Pokażemy Ci nasze ulubione zakątki, a na koniec zabierzemy Cię na wyjątkowy lunch i degustację lokalnych przysmaków. Możesz liczyć na naszą obszerną wiedzę. Poszukamy razem reniferów i pochodzimy po piaszczystych plażach Arktyki. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *