Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Wbrew pozorom robienie zdjęć aurory nie wymaga w obecnych czasach dużych nakładów finansowych czy też studiów z zakresu fotografii. Co prawda nie istnieją uniwersalne ustawienia dla każdego typu zorzy polarnej, gdyż jest to dosyć dynamiczne zjawisko z różnym natężeniem, ale przy znajomości podstaw będzie można dostosowywać nastawy do intensywności zorzy.  Przedstawimy krok po kroku co należy zrobić, a pod każdym zdjęciem w tym poście podaliśmy dokładne ustawienia aparatu.

PRZYGOTOWANIE

Zanim udamy się na polowanie, trzeba zainwestować w dwie niezbędne rzeczy (prócz aparatu oczywiście), aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie nocnych poszukiwań w minusowych temperaturach:

JAKI APARAT?

Tak naprawdę nie trzeba kupować niesamowicie drogiego sprzętu, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Większość aparatów jest w stanie sfotografować w satysfakcjonujący sposób zorzę polarną. Najważniejsze, aby aparat posiadał tryb manualny (M). Oczywiście, jeśli ktoś ma zamiar drukować plakaty albo obrazy na ścianę to powinien zaopatrzyć się w pełnoklatkowy aparat, jednak z doświadczenia wiemy, że nawet najmniejszy aparat potrafi sprawić turystom wiele radości z uchwycenia choćby najmniejszej zorzy. Warto również spróbować zapisu w formacie RAW, żeby wyedytować ewentualne niedoskonałości na komputerze w Lightroomie lub Photoshopie, ale to już zupełnie inna bajka.

przysłona F1.4, 3 sekundy, ISO 1000, 3300K
przysłona F1.4, 6 sekund, ISO 800, 3300K

OBIEKTYW

Ważniejszy od samego aparatu jest właściwy dobór obiektywu dla lustrzanek i bezlusterkowców. W przypadku nocnej fotografii najlepiej sprawdzają się szerokokątne szkła (16mm-24mm) z przysłoną poniżej F3.5. Standardowy obiektyw dodawany do zestawu z lustrzanką (tzw. kitowy 18-55mm F3.5-5.6) powinien w zupełności sobie poradzić przy wydłużonym naświetlaniu. Bardziej ambitni powinni zabrać ze sobą obiektywy z przysłoną równą F2.0 lub niższą oraz wystarczająco szerokim kątem. Dobry obiektyw to niestety spory wydatek. Jaki obiektyw zakupić? Przedstawiamy kilka propozycji obiektywów, które zagwarantują niesamowite zdjęcia zorzy:

Laowa 15mm F2.0 Zero-D

Samyang 16mm F2.0

Sigma 24mm F.1.4 Art

Sigma 18-35mm F.1.8

USTAWIENIA APARATU

przysłona F1.8, 13 sekund, ISO 1600, 3300K.

CZY SMARFTONEM MOŻNA ZROBIĆ ZDJĘCIE ZORZY?

Z roku na rok na rynku przybywa telefonów, pozwalających na nocną fotografię. Jest to dobra alternatywa, jeśli ktoś niezbyt przesadnie dba o jakość, a zależy mu jedynie na szybkiej pamiątce, którą od razu będzie mógł się pochwalić znajomym. Niewątpliwym atutem jest poręczność. Oczywiście nadal należy zaopatrzyć się w statyw, ale wystarczy zdecydowanie mniejszy (tym bardziej trzeba uważać na wiatr i nigdy nie zostawiać telefonu na statywie bez opieki). W smartfonach należy znaleźć tryb pro (profesjonalny itd.), który zezwala na ręczną zmianę ustawień jak w lustrzankach. Jeśli telefon posiada taką funkcję to trzeba nastawić podobne wartości jak w aparacie fotograficznym, zmienić AF na MF, ISO1000, czas naświetlania ok. 15 sekund i balans bieli. 

Kilka telefonów, które mają ustawienia „Pro” i dają radę:

Samsung od S7 wzwyż

Redmi Note 8 i nowsze

Huawei od P10 wzwyż

iPhone – jak zwykle w przypadku telefonów z jabłkiem wszystko musi być inaczej. Dotychczas iPhony przegrywały z konkurencją podczas robienia nocnych zdjęć. Iphone X pozwala na fotografię zorzy nie najlepszej jakości. Dopiero w najnowszym iPhonie 11 można robić zadowalające zdjęcia nocą. Oczywiście telefon nie posiada typowego trybu Pro, można jedynie zmieniać czas naświetlania a resztę aparat zrobi za nas. Dodatkowo po położeniu telefonu na stabilnym statywie będzie można wydłużyć czas naświetlania.

prawidłowe ustawienia w trybie PRO w telefonach Huawei P20.
przysłona F2.8, 6 sekund, ISO 1000, 3300K.

MOŻESZ NA NAS LICZYĆ

To wszystko brzmi dla Ciebie jak czarna magia? Możesz nam zaufać i dołączyć do naszych nocnych polowań na zorzę polarną albo przyjedź do nas na kilka dni i pokażemy Ci najpiękniejsze zakątki północnej Norwegii. Robimy to od wielu lat i z chęcią dzielimy się naszym doświadczeniem oraz oprowadzamy po naszych ulubionych miejscach. Sprawdź szczegóły poniżej:

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak polować na zorzę?

Jedyne polowanie, w którym nie giną żadne zwierzęta, dlatego tak je lubimy i jeździmy jak najczęściej. Łowienie zorzy tak naprawdę...

Legendy i mity o zorzy polarnej

Od wieków ludzie szukali wytłumaczenia na to, co widzieli na niebie. W co wierzyli wikingowie? Skąd wzięła się nazwa Aurora?...

Maskonury w Norwegii

Gdzie znaleźć maskonury w Norwegii? Hornoya, Runde, Lovund i Bleiksoya - sprawdziliśmy wszystkie wyspy ptaków, na ktorych swoje gniazda mają...

nasza książka

Nasza książka o północnej Norwegii

Właśnie wydaliśmy naszą pierwszą książkę "Norwegia oczami Łowców Zórz - opowieści z dalekiej Północy" przy współpracy z wydawnictwem Pascal. Dowiedz...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *