Wbrew pozorom robienie zdjęć aurory nie wymaga w obecnych czasach dużych nakładów finansowych czy też studiów z zakresu fotografii. Co prawda nie istnieją uniwersalne ustawienia dla każdego typu zorzy polarnej, gdyż jest to dosyć dynamiczne zjawisko z różnym natężeniem, ale przy znajomości podstaw będzie można dostosowywać nastawy do intensywności zorzy. Przedstawimy krok po kroku co należy zrobić, a pod każdym zdjęciem w tym poście podaliśmy dokładne ustawienia aparatu.
PRZYGOTOWANIE
Zanim udamy się na polowanie, trzeba zainwestować w dwie niezbędne rzeczy (prócz aparatu oczywiście), aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie nocnych poszukiwań w minusowych temperaturach:
statyw
- jedyna niezbędna inwestycja, gdyż zdjęcia zorzy wymagają dłuższego naświetlania. Wystarczy najprostszy statyw, szczególnie jeśli ktoś podróżuje tylko z bagażem podręcznym. Tani, lekki statyw nie gwarantuje dobrej stabilności, więc pod żadnym pozorem nie należy zostawiać sprzętu bez opieki na statywie, szczególnie w wietrzne dni. Dobry, stabilny statyw to kilka dodatkowych kilogramów w bagażu. Jeśli ktoś nie ma ze sobą statywu ani nie chce kupować na jeden wyjazd to pozostaje wyobraźnia, np. płaski kamień też może prowizorycznym statywem.
JAKI APARAT?
Tak naprawdę nie trzeba kupować niesamowicie drogiego sprzętu, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Większość aparatów jest w stanie sfotografować w satysfakcjonujący sposób zorzę polarną. Najważniejsze, aby aparat posiadał tryb manualny (M). Oczywiście, jeśli ktoś ma zamiar drukować plakaty albo obrazy na ścianę to powinien zaopatrzyć się w pełnoklatkowy aparat, jednak z doświadczenia wiemy, że nawet najmniejszy aparat potrafi sprawić turystom wiele radości z uchwycenia choćby najmniejszej zorzy. Warto również spróbować zapisu w formacie RAW, żeby wyedytować ewentualne niedoskonałości na komputerze w Lightroomie lub Photoshopie, ale to już zupełnie inna bajka.


OBIEKTYW
Ważniejszy od samego aparatu jest właściwy dobór obiektywu dla lustrzanek i bezlusterkowców. W przypadku nocnej fotografii najlepiej sprawdzają się szerokokątne szkła (16mm-24mm) z przysłoną poniżej F3.5. Standardowy obiektyw dodawany do zestawu z lustrzanką (tzw. kitowy 18-55mm F3.5-5.6) powinien w zupełności sobie poradzić przy wydłużonym naświetlaniu. Bardziej ambitni powinni zabrać ze sobą obiektywy z przysłoną równą F2.0 lub niższą oraz wystarczająco szerokim kątem. Dobry obiektyw to niestety spory wydatek. Jaki obiektyw zakupić? Przedstawiamy kilka propozycji obiektywów, które zagwarantują niesamowite zdjęcia zorzy:
Laowa 15mm F2.0 Zero-D
Samyang 16mm F2.0
Sigma 24mm F.1.4 Art
Sigma 18-35mm F.1.8
USTAWIENIA APARATU
NAŚWIETLANIE
- Nie ma uniwersalnego czasu naświetlania, wszystko zależy od intensywności zorzy oraz przysłony obiektywu. w zależności od obiektywu i natężenia zorzy. Można przyjąć za wyjściowe ustawienie 15 sekund. Jeśli zdjęcie będzie zbyt jasne to wystarczy mniej sekund, jeśli za ciemne to potrzebny będzie dłuższy czas (np. 25 sekund).
FOCUS
- W każdym aparacie należy zmienić autofokus (AF) na ręczny fokus (MF), inaczej aparat nie będzie w stanie wykonać zdjęcia. Żeby uzyskać ostrość na gwiazdy należy ustawić obiektyw na wartość nieskończoności (oznaczone symbolem ∞). Niektóre obiektywy nie posiadają tej skali, wtedy niestety metodą prób i błędów należy znaleźć jakieś oddalone światło i spróbować wyostrzyć ten punkt. Warto to przećwiczyć w świetle dziennym.

CZY SMARFTONEM MOŻNA ZROBIĆ ZDJĘCIE ZORZY?
Z roku na rok na rynku przybywa telefonów, pozwalających na nocną fotografię. Jest to dobra alternatywa, jeśli ktoś niezbyt przesadnie dba o jakość, a zależy mu jedynie na szybkiej pamiątce, którą od razu będzie mógł się pochwalić znajomym. Niewątpliwym atutem jest poręczność. Oczywiście nadal należy zaopatrzyć się w statyw, ale wystarczy zdecydowanie mniejszy (tym bardziej trzeba uważać na wiatr i nigdy nie zostawiać telefonu na statywie bez opieki). W smartfonach należy znaleźć tryb pro (profesjonalny itd.), który zezwala na ręczną zmianę ustawień jak w lustrzankach. Jeśli telefon posiada taką funkcję to trzeba nastawić podobne wartości jak w aparacie fotograficznym, zmienić AF na MF, ISO1000, czas naświetlania ok. 15 sekund i balans bieli.
Kilka telefonów, które mają ustawienia “Pro” i dają radę:
Samsung od S7 wzwyż
Redmi Note 8 i nowsze
Huawei od P10 wzwyż
iPhone – jak zwykle w przypadku telefonów z jabłkiem wszystko musi być inaczej. Dotychczas iPhony przegrywały z konkurencją podczas robienia nocnych zdjęć. Iphone X pozwala na fotografię zorzy nie najlepszej jakości. Dopiero w najnowszym iPhonie 11 można robić zadowalające zdjęcia nocą. Oczywiście telefon nie posiada typowego trybu Pro, można jedynie zmieniać czas naświetlania a resztę aparat zrobi za nas. Dodatkowo po położeniu telefonu na stabilnym statywie będzie można wydłużyć czas naświetlania.


Newsletter
Otrzymuj praktyczne porady, przydatne wskazówki przed wyjazdem do Norwegii.
Dowiedz się jako pierwszy o premierze naszego przewodnika po Tromso i okolicach.
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.
MOŻESZ NA NAS LICZYĆ
Tromso to w tej chwili jedno z najłatwiejszych miejsc, do których można dolecieć z Polski. Wizzair oferuje bilety w przystępnej cenie na bezpośrednie loty z Gdańska (a wkrótce również z Krakowa). My od wielu lat każdej zimy przemierzamy okolice Tromso w poszukiwaniu zorzy polarnej i chętnie ci pomożemy zrealizować Twój cel. Jeśli nie masz doświadczenia w nocnej fotografii albo nie posiadasz sprzętu fotograficznego to możesz zaufać przewodnikowi, który zrobi dla ciebie profesjonalne zdjęcia oraz pomoże ci z ustawieniami każdego aparatu. Czasem nie warto pozostawiać czegoś przypadkowi, szczególnie jeśli przylatuje się do Tromso raptem na 2-3 noce. Bez doświadczenia niektórym może być ciężko, dlatego warto zdać się na wiedzę osób, które robią to od lat. Postaramy się pomóc Ci zrealizować Twoje marzenie.
Ranking najpiękniejszych tras widokowych w północnej Norwegii
Północ Norwegii posiada pięć tzw. National Scenic Routes. Odwiedziliśmy je wszystkie, aby sprawdzić, która z nich jest najpiękniejsza.
WHALE SAFARI – NA CZYM POLEGA?
Od połowy listopada do połowy stycznia w fjordach nieopodal Tromso gromadzą się wieloryby. Sprawdź na czym polega whale safari.
Sommarøy – letnia wyspa w Arktyce
Arktyczne Malediwy - wyspa, która przyciąga swoim niesamowitym białym piaskiem, choć znajduje się wysoko nad kołem podbiegunowym.
Jak polować na zorzę?
Jedyne polowanie, w którym nie giną żadne zwierzęta, dlatego tak je lubimy i jeździmy jak najczęściej. Łowienie zorzy tak naprawdę...
Kvaløya – piąta największa wyspa Norwegii
Dosłownie największa atrakcja wokół Tromso, oferuje piękne góry, spektakularne fjordy i piaszczyste plaże. Jednym słowem północna Norwegia w pigułce!
Jak wygląda noc polarna?
Wiele osób uważa, iż na północy Norwegii w czasie nocy polarnej panują egipskie ciemności. Sprawdźcie kiedy jest noc polarna w...