Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Wbrew pozorom robienie zdjęć aurory nie wymaga w obecnych czasach dużych nakładów finansowych czy też studiów z zakresu fotografii. Co prawda nie istnieją uniwersalne ustawienia dla każdego typu zorzy polarnej, gdyż jest to dosyć dynamiczne zjawisko z różnym natężeniem, ale przy znajomości podstaw będzie można dostosowywać nastawy do intensywności zorzy.  Przedstawimy krok po kroku co należy zrobić, a pod każdym zdjęciem w tym poście podaliśmy dokładne ustawienia aparatu.

PRZYGOTOWANIE

Zanim udamy się na polowanie, trzeba zainwestować w dwie niezbędne rzeczy (prócz aparatu oczywiście), aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie nocnych poszukiwań w minusowych temperaturach:

JAKI APARAT?

Tak naprawdę nie trzeba kupować niesamowicie drogiego sprzętu, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Większość aparatów jest w stanie sfotografować w satysfakcjonujący sposób zorzę polarną. Najważniejsze, aby aparat posiadał tryb manualny (M). Oczywiście, jeśli ktoś ma zamiar drukować plakaty albo obrazy na ścianę to powinien zaopatrzyć się w pełnoklatkowy aparat, jednak z doświadczenia wiemy, że nawet najmniejszy aparat potrafi sprawić turystom wiele radości z uchwycenia choćby najmniejszej zorzy. Warto również spróbować zapisu w formacie RAW, żeby wyedytować ewentualne niedoskonałości na komputerze w Lightroomie lub Photoshopie, ale to już zupełnie inna bajka.

przysłona F1.4, 3 sekundy, ISO 1000, 3300K
przysłona F1.4, 6 sekund, ISO 800, 3300K

OBIEKTYW

Ważniejszy od samego aparatu jest właściwy dobór obiektywu dla lustrzanek i bezlusterkowców. W przypadku nocnej fotografii najlepiej sprawdzają się szerokokątne szkła (16mm-24mm) z przysłoną poniżej F3.5. Standardowy obiektyw dodawany do zestawu z lustrzanką (tzw. kitowy 18-55mm F3.5-5.6) powinien w zupełności sobie poradzić przy wydłużonym naświetlaniu. Bardziej ambitni powinni zabrać ze sobą obiektywy z przysłoną równą F2.0 lub niższą oraz wystarczająco szerokim kątem. Dobry obiektyw to niestety spory wydatek. Jaki obiektyw zakupić? Przedstawiamy kilka propozycji obiektywów, które zagwarantują niesamowite zdjęcia zorzy:

Laowa 15mm F2.0 Zero-D

Samyang 16mm F2.0

Sigma 24mm F.1.4 Art

Sigma 18-35mm F.1.8

USTAWIENIA APARATU

przysłona F1.8, 13 sekund, ISO 1600, 3300K.

CZY SMARFTONEM MOŻNA ZROBIĆ ZDJĘCIE ZORZY?

Z roku na rok na rynku przybywa telefonów, pozwalających na nocną fotografię. Jest to dobra alternatywa, jeśli ktoś niezbyt przesadnie dba o jakość, a zależy mu jedynie na szybkiej pamiątce, którą od razu będzie mógł się pochwalić znajomym. Niewątpliwym atutem jest poręczność. Oczywiście nadal należy zaopatrzyć się w statyw, ale wystarczy zdecydowanie mniejszy (tym bardziej trzeba uważać na wiatr i nigdy nie zostawiać telefonu na statywie bez opieki). W smartfonach należy znaleźć tryb pro (profesjonalny itd.), który zezwala na ręczną zmianę ustawień jak w lustrzankach. Jeśli telefon posiada taką funkcję to trzeba nastawić podobne wartości jak w aparacie fotograficznym, zmienić AF na MF, ISO1000, czas naświetlania ok. 15 sekund i balans bieli. 

Kilka telefonów, które mają ustawienia “Pro” i dają radę:

Samsung od S7 wzwyż

Redmi Note 8 i nowsze

Huawei od P10 wzwyż

iPhone – jak zwykle w przypadku telefonów z jabłkiem wszystko musi być inaczej. Dotychczas iPhony przegrywały z konkurencją podczas robienia nocnych zdjęć. Iphone X pozwala na fotografię zorzy nie najlepszej jakości. Dopiero w najnowszym iPhonie 11 można robić zadowalające zdjęcia nocą. Oczywiście telefon nie posiada typowego trybu Pro, można jedynie zmieniać czas naświetlania a resztę aparat zrobi za nas. Dodatkowo po położeniu telefonu na stabilnym statywie będzie można wydłużyć czas naświetlania.

prawidłowe ustawienia w trybie PRO w telefonach Huawei P20.
przysłona F2.8, 6 sekund, ISO 1000, 3300K.

MOŻESZ NA NAS LICZYĆ

Tromso to w tej chwili jedno z najłatwiejszych miejsc, do których można dolecieć z Polski. Wizzair oferuje bilety w przystępnej cenie na bezpośrednie loty z Gdańska (a wkrótce również z Krakowa). My od wielu lat każdej zimy przemierzamy okolice Tromso w poszukiwaniu zorzy polarnej i chętnie ci pomożemy zrealizować Twój cel. Jeśli nie masz doświadczenia w nocnej fotografii albo nie posiadasz sprzętu fotograficznego to możesz zaufać przewodnikowi, który zrobi dla ciebie profesjonalne zdjęcia oraz pomoże ci z ustawieniami każdego aparatu. Czasem nie warto pozostawiać czegoś przypadkowi, szczególnie jeśli przylatuje się do Tromso raptem na 2-3 noce. Bez doświadczenia niektórym może być ciężko, dlatego warto zdać się na wiedzę osób, które robią to od lat. Postaramy się pomóc Ci zrealizować Twoje marzenie. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Co to jest zorza polarna?

Wszystko co musisz wiedzieć o zorzy - jak powstaje zorza, jakie ma kolory - jednym słowem lekcja fizyki w pigułce.

Jak polować na zorzę?

Jedyne polowanie, w którym nie giną żadne zwierzęta, dlatego tak je lubimy i jeździmy jak najczęściej. Łowienie zorzy tak naprawdę...

Maskonury w Norwegii

Gdzie znaleźć maskonury w Norwegii? Hornoya, Runde, Lovund i Bleiksoya - sprawdziliśmy wszystkie wyspy ptaków, na ktorych swoje gniazda mają...

Jak wyglądało Tromso 100 lat temu?

Znaleźliśmy materiały filmowe z 1930 roku i postanowiliśmy odtworzyć niektóre kadry, aby zobaczyć jak zmieniło się Tromso na przestrzeni lat....

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *