wyspa Senja – północna Norwegia w pigułce

wyspa Senja – północna Norwegia w pigułce
0 m.n.p.m
najwyższy szczyt Breidtinden
0 km2
powierzchnia wyspy
0
mieszkańców

Schowana pomiędzy słynnym Tromsø i jego okolicami na wschodzie a archipelagiem Lofotów na zachodzie ta druga największa wyspa Norwegii zdawała się być dotychczas kompletnie niezauważalna. Jest to zaskakujące na tyle, iż położona kilkaset kilometrów nad kołem podbiegunowym Senja ma do zaoferowania wszystko, co marzy się ciekawemu świata podróżnikowi. Widok na otwarty, burzliwy ocean, piaszczyste, złote plaże, krystalicznie czyste, pełne życia fiordy, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, gęste brzozowe lasy i klimatyczne, kolorowe wioski rybackie są tu na wyciągnięcie ręki. Dosłownie, bo wszystko to dzieli od siebie zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Co ważne, Senja jest równie atrakcyjna latem jak i zimą. Po jednej wizycie pokochają ją równie mocno amatorzy pieszych wędrówek jak i kajakarze. Stanie się ona punktem wypadowym zarówno dla grzybiarzy jak i łowców zórz. Zawiedzeni nie będą również fotografowie i instagramerzy- właściwie każdy punkt na wyspie to miejsce dla wspaniałych kadrów.

senja

JAK DOstać się NA SENJĘ

Na wyspę prowadzą dwie drogi. Dostać można się tu od strony lądu drogą 86 (prowadzi do niej międzynarodowa E6) i w miejscowości Finnsnes przekroczyć most. Jest to całoroczne rozwiązanie, bowiem droga ta jest utrzymywana w użytku nawet w ciągu zimy. Latem mamy alternatywę w postaci promu. Z miejscowości Brensholmen na wyspie Kvaløya (która swoja drogą jest bliską sąsiadką słynnej Sommaroy) można wjechać na prom dopływając bezpośrednio do mieszczącego się na Senji Botnhamn.
Biorąc za punkt startowy Tromsø obie trasy są podobnie czasochłonne. Opcja z promem jest co prawda kilometrowo krótsza, ale sama przeprawa promowa i fakt, że w kolejce do transportu należy ustawić się nieco wcześniej sprawia, iż czas dojazdu będzie podobny. Transport publiczny na wyspie praktycznie nie istnieje dlatego jedynym sposobem na zwiedzenie Senji jest podróż własnym samochodem, motocyklem bądź na rowerze.

TRASA NR 1

2,5 godziny
175 km
Tromso Finnsnes

TRASA NR 2

1 godzina + 50 minut promem
55km
Tromso Brensholmen

CO ZOBACZYĆ NA SENJI

Ci, którzy mają do zagospodarowania zaledwie kilka dni powinni swoje kroki skierować prosto w stronę Senja Scenic Route. Ta droga krajobrazowa to Senja w pigułce i jednocześnie najciekawsza część wyspy. W teorii przejechać można ją w zaledwie jeden dzień, do pokonania mamy zaledwie 102 kilometry, ale w każdym z punktów warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. Infrastruktura na trasie jest świetnie przygotowana, do dyspozycji turystów są zarówno miejsca piknikowe jak i stanowiące atrakcję samą w sobie niebanalnej architektury… toalety. W wielu punktach rozpoczynają się szlaki górskie, latem dostępne pieszo, zimą do zdobycia na nartach czy rakietach śnieżnych. Poza głównymi wioskami rybackimi nie znajdziemy tu wiele sztucznego światła – Senja jest doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej.

Mapa Senji

1. Botnhamn

To tu zaczyna się (lub kończy) trasa widokowa. Zjeżdżając z promu w pierwszej kolejności przywitani zostaniemy przez charakterystyczne czerwone båthusy, czyli hangary na łodzie. W miejscowości znajduje się również mały sklep Joker, w którym można zrobić ostatnie przed podróżą zakupy. Następnie kierować należy się w głąb wyspy, podążając za znakami wskazującymi miejscowość o nazwie Gryllefjord

2. Husøy

Na samym środku fjordu Øyfjord znajduje się maleńka wyspa Husøya. Jeszcze kilkanaście lat temu na jej teren można było dostać się wyłącznie łodzią, dziś połączona jest ze stałym lądem (a właściwie z większą wyspą) groblą. Większa część społeczności wciąż silnie związana jest tu z rybołówstwem. Wiosną to właśnie tu znajdziemy suszące się na wysokich, drewnianych konstrukcjach dorsze oraz fabryki, w których dzieci pracują sezonowo wycinając tutejszy przysmak- rybie języki (nor. torsketunger). W czasie sztormów wieją tu tak silne wiatry, że domy zabezpiecza się od zewnątrz w specjalny sposób. Niech nie zdziwią was okablowania na elewacjach co starszych domów, gdyby nie to niektóre z nich po prostu odfrunęłyby. Samochód można zostawić na dużym parkingu przed groblą. Po północnej stronie wyspie znajduje się punkt widokowy. Wioska rybacka ma niesamowity klimat i chociaż trzeba zboczyć z głównej drogi, by się tu dostać, nie można jej odpuścić.

torrfisk

3. Mefjordvær

Po drodze do Mefjordvær przenocować możemy na jednym z miejsc piknikowych. Z Senjahoppen resteplass rozciąga się niezwykły widok na słynne szczyty Segla, Hesten oraz zlokalizowany zaraz pod wzniesieniem, na którym znajduje się parking, fjord Mefjord. Punkt ten jest bardzo charakterystyczny, zdobią go bowiem wątpliwej urody różnokolorowe opony. Kierując się dalej w stronę Mefjordvær, mijamy niezwykle uroczą wioskę rybacką Senjahoppen. Warto być tu o wschodzie czy zachodzie słońca, w takim świetle rybackie łodzie wyglądają nieziemsko.

W samym Mefjordvær jedną z największych atrakcji jest właśnie świeżo postawiona, otwarta przez cały rok, ogrzewana… toaleta. Trzeba przyznać, że estetyka tego typu budowli w Norwegii jest na niespotykanym nigdzie indziej poziomie. W budynku o elewacji wykończonej materiałem przypominającym łuski złotej rybki spodziewać można byłoby się raczej muzeum niż publicznej toalety. W jej pobliżu znajduje się także parking na samochody osobowe oraz kampery i dostęp do pitnej wody. Oczywiście to nie wszystko. Z wybudowanej w wiosce rybackiej grobli podziwiać można niezapomniane krajobrazy, a jeśli komuś zamarzy się panorama warto wspiąć się na niewielkie wzniesienie. 1,5 kilometrowy szlak na Knuten zaczyna się zaraz na końcu wioski, a spacer w sumie nie zabierze więcej niż godzinę. Na samym początku trasy znajduje się całkiem spora grillhytta z dużym przeszkleniem i oczywiście paleniskiem na grilla. Podobnie jak toaleta otwarta przez cały rok i dostępna całkowicie za darmo. Zaopatrzyć należy się jedynie we własny brykiet lub drewno.

Widok z Knuten na Mefjordvaer

4. Ersfjordstranda

To chyba najpopularniejsza plaża na wyspie Senja. Szeroka i piaszczysta gości obozowiczów przez cały rok, niezależnie od pory roku. Sławę zyskała nie tylko dzięki białemu, drobnemu piaskowi przywodzącemu na myśl bardziej Karaiby niż koło podbiegunowe, ale także dzięki złotej toalecie. Inwestycja ta kosztowała wiele milionów koron, ale stała się ikoną tego miejsca. Ersfjordstranda to również doskonałe miejsce na obserwację zorzy polarnej (Toaleta otwarta jedynie od maja do października).

5. TUNGENESET

Punkt widokowy na jeden z najsłynniejszych widoków na wyspie Senja znajduje się na cyplu oddzielającym dwa fjordy: Steinsfjord i Ersfjord. Miejsce jest równie kultowe, co piękne. Na skaliste wybrzeże prowadzi fantazyjna, wykonana z modrzewia syberyjskiego kładka. To właśnie tutaj wykonaliśmy jedne z najpiękniejszych zdjęć zorzy i pojawiamy się tam za każdym razem gdy odwiedzamy Senję. Skaliste szczyty Tungeneset, potocznie diabelskich języków, swoim tajemniczym, drapieżnym kształtem ściągają co raz więcej miłośników dzikiej natury oraz kadrów. Będąc na wyspie po prostu nie można ominąć tego miejsca. Przy parkingu znajduje się toaleta (dostępna jedynie od maja do października).

senja kat and rob

6. Bergsbotn utsiktsplatform

Kiedy już uporacie się z licznymi serpentynami i naprawdę stromymi podjazdami czeka na was nagroda. Za wioskami Bergbotn i Indregård znajduje się bowiem platforma widokowa z prawdziwego zdarzenia. 44-metrowa kładka zamontowana jest nad przepaścią, ci, którzy zmagają się z lękiem wysokości będą zmuszeni mocno trzymać się poręczy. Z góry rozciąga się widok na okoliczne góry oraz, oczywiście, na bezkresny ocean. To wspaniałe miejsce na zachód słońca i alternatywa dla tych, którzy uwielbiają szerokie panoramy, ale niekoniecznie wspinaczkę górską. Wstęp na platformę jest bezpłatny.

 

widok z platformy widokowej w Bergsbotn

7. HAMN I SENJA ORAZ SENJENS NIKKELVERK

Na kilku połączonych wysepkach powstał urokliwy hotel w Hamn i Senja. Warto przystanąć na trasie, aby zobaczyć tą zatokę. Jednak polecamy również zatrzymać się na dłuższą chwilę kilka kilometrów dalej, aby zobaczyć pozostałości kopalni niklu, która działała na tym terenie w latach 1872-1886. W 1882 roku nad kopalnią zbudowaną pierwszą w Europie (prawdopodobnie również na świecie) elektrownię wodną. Wzdłuż dobrze oznakowanych ścieżek znajdują się tablice z opisaną historią. Polecamy krótki spacer do latarni morskiej. Jeśli ktoś szuka mocniejszych wrażeń to można zdobyć pobliski szczyt Sukkertoppen (456 m n.p.m). 

Senja

8. Gryllefjord

To ostatni punkt na trasie widokowej Senji, ale równie dobrze mógłby to być ostatni punkt na mapie świata. Schowana pomiędzy górami, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji wioska Gryllefjord to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na ziemi. Jeśli komuś marzy się spokój, tutaj znajdzie go aż nadto. Niech nie zdziwi was słyszany na ulicach rosyjski, wielu pracowników mieszczącego się tu przemysłu rybnego to właśnie Rosjanie. Obecnie do wioski prowadzi wykuty w górze tunel. Jeszcze kilka lat temu była to stroma, wijąca się górska droga, dziś może służy ona za szlak spacerowy. Z Gryllefjordu w czasie lata odpływa prom na sąsiednią Andøyę, jeśli więc interesuje was wielorybie safari z gwarancją zobaczenia tych olbrzymich ssaków koniecznie wsiadajcie na prom odpływający właśnie stąd.

Prom zwykle pływa od maja do końca sierpnia i przeprawa trwa ok. 1,5h.

gryllefjord
Gryllefjord
ebook

EBOOK "Tromso i okolice"

Więcej o wyspie Kvaloya wraz z mapkami przeczytasz również w naszym darmowym ebooku, W środku znajdziecie wiele praktycznych informacji o samym Tromso oraz o najbliższych okolicach. Przede wszystkim zdradzamy w nim również wszystkie miejsca, w których można obserwować zorzę polarną.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zorzy polarnej?

Odezwij się do nas, gdy już dotrzesz do tromso

Chcesz zobaczyć wyspę Kvaloya razem z nami? Pokażemy Ci nasze ulubione zakątki, a na koniec zabierzemy Cię na wyjątkowy lunch i degustację lokalnych przysmaków. Możesz liczyć na naszą obszerną wiedzę. Poszukamy razem reniferów i pochodzimy po piaszczystych plażach Arktyki. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak polować na zorzę?

Jedyne polowanie, w którym nie giną żadne zwierzęta, dlatego tak je lubimy i jeździmy jak najczęściej. Łowienie zorzy tak naprawdę...

Senja

Senja – poza utartym szlakiem

Co zobaczyć na Senji, jak aktywnie spędzić czas na Senji, najlepsze górskie szlaki wyspie oraz ukryte i mniej znane miejsca...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *