Rødøylova – najpiękniejszy szczyt Helgelandu

Rødøylova – najpiękniejszy szczyt Helgelandu
0
m.n.p.m
0 km2
powierzchnia wyspy
0
mieszkańców

Warto zarezerwować pół dnia w trakcie przejazdu przez National Scenic Route w Helgeland, zostawić samochód i przeprawić się łodzią na wyspę Rødøy, aby zdobyć bodaj najpopularniejszy szczyt w tym regionie, czyli Rødøylova. Z góry roztacza się niesamowity widok na tysiące wysp i wysepek na wybrzeżu Helgeland. Obowiązkowy punkt programu dla każdego, tym bardziej, że wejście nie jest wyjątkowo wymagające.

JAK DOTRZEĆ na Rødøy?

Polecamy zostawić samochód na nabrzeżu w Jektviku i na Rødøy wybrać się pieszo lub jak w naszym wypadku na rowerach. Między przystanią a początkiem szlaku jest około 2 kilometrów, więc spokojnie ten dystans można pokonać na własnych nogach. Z Jektviku kilka razy dziennie odpływa łódź, która dociera między innymi na Rødøy. Polecamy dogadać się z kapitanem i upewnić, o której i z której przystani będą wracać. Gdy my wybieraliśmy się na wyspę to kapitan Espen ustalał z nami dwukrotnie miejsce odbioru, ponieważ domyślna przystań była zbyt płytka podczas odpływu. Mały szczegół, ale hurtigbatkai i ferjekai oddalone są od siebie o wspomniane już wcześniej 2 kilometry. Aktualne rozkłady dla łodzi nr 18-412 można sprawdzać na aplikacji i stronie Reis Nordland.

CENA ZA OSOBĘ NA ŁODZI

ok. 30 min
106 nok

Droga na Rødøylova

Lew z Rødøy góruje nad całą wyspą i dosyć ciężko przegapić ten ogromny klif. Niedawno dla turystów zostały otwarte schody szerpów, aby jeszcze ułatwić zdobycie tego szczytu. Droga nie jest wyjątkowo wymagająca, choć schody są dosyć strome. Ostatnia część biegnie nad stromym klifem, więc osoby z lękiem wysokości mogą mieć lekkie trudności. Przed wejściem na sam szczyt warto spojrzeć jakie warunki panują na górze, ponieważ ostatnia część nierzadko spowita jest chmurami, co zdarzyło się także i nam. Na szczycie napotkaliśmy taką chmurę, że nie mogliśmy praktycznie zrobić żadnego zdjęcia. Dodatkowo warto zabrać coś przeciwwietrznego, bo wiatr często daje się we znaki. Na spokojne wejście można sobie zarezerwować około 1,5 godziny w jedną stronę, a doświadczeni wędrowcy powinni to zrobić nawet w mniej niż godzinę.

Jak dojść?
Rodoy
mapa Lovund

Na szczyt wiodą dwie drogi. Wspomniane schody szerpów oznaczyliśmy niebieskim kolorem, które zaczynają się nieopodal restauracji Klokkergarden i jest bardzo dobrze oznaczona. Nie sposób jej przegapić. Druga, dłuższa droga zaczyna się po drugiej stronie wioski (oznaczona kolorem czerwonym). Oczywiście jest możliwość połączenia tych dwóch ścieżek, wejść schodami i wrócić dłuższą trasą.

Rødøylova

Rødøy dla leniwych

Jeśli ktoś niekoniecznie ma ochotę zdobywać słynny szczyt to na wyspie znajdzie również łatwiejsze szlaki. Można wybrać się na przykład na przepiękne piaszczyste plaże pod klifem Rødøylova. Wystarczy rozpocząć wędrówkę kierując się na schody szerpów i tuż przed skręcić ścieżką w lewo kierując się na Storsanden. Szlak ma około 2 kilometrów i prowadzi do przepięknych plaż, gdzie można również podziwiać okoliczne wysepki. Jest to również idealna opcja dla zmęczonych wędrowców powracających ze szczytu, aby na chwilę odpocząć na piaszczystych plażach lub nawet pokusić się o wejście do turkusowej wody.

NIE PRZEGAP ZEGARA AMUNDSENA

Po zdobyciu Rødøylova na strudzonych wędrowców czeka na dole urokliwe miejsce – Klokkergarden. Uroklika restauracja wraz z noclegami urządzona w dosyć archaicznym stylu, lecz posiada wiele zaskakujących pamiątek. Można tam znaleźć między innymi oryginalne pamiątki po norweskich królach, ale bodaj najcenniejszym zabytkiem jest imponujący zegar, którego właścicielem był nie kto inny jak Roald Amundsen. Stąd też wzięła się nazwa restauracji – Klokkergarden.

CZYTAJ WIĘCEJ

WHALE SAFARI – NA CZYM POLEGA?

Od połowy listopada do połowy stycznia w fjordach nieopodal Tromso gromadzą się wieloryby. Sprawdź na czym polega whale safari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *