Nazwa miasta wzięła swój początek od wyspy Tromsoya, na której się znajduje (oya – wyspa, przedrostek Troms pozostaje niewyjaśniona). Pierwsze dobrze udokumentowane wzmianki o osadnictwie w tym regionie pochodzą od legendarnego Ottara z Halogalandu z końca IX w.. Ottar opisywał siebie jako „wikinga, żyjącego najdalej na Północ”, gdy odwiedzał króla Alfreda w Anglii. W 1252 roku powstał na Tromsoyi pierwszy kościół Sanctae Mariae de Trums juxta paganos (Matki Boskiej z Tromso pośród pogan). Jednakże szybki rozwój miasta przypadł na końcówkę XVIII wieku i był ściśle związany ze zniesieniem monopolu Bergen na handel dorszem. W 1794 roku Tromso otrzymało prawa miejskie mimo, iż liczyło… 80 mieszkańców. Bardzo szybko Tromso stało się głównym ośrodkiem rybołówstwa i polowań w Arktyce. W 1877 roku powstał istniejący do dziś browar Mack. W tym okresie ludzie z południa zaczęli nazywać miasto „Paryżem Północy”, gdyż byli zaskoczeni, że mieszkańcy Tromso są bardzo wyrafinowani i dystyngowani. Wielu przybywających do miasta oczekiwało raczej dzikusów chodzących w zwierzęcych skórach. Na przełomie wieków miasto zyskało kolejny przydomek „Wrota Arktyki”, gdy stało się bazą dla odkrywców dalekiej Północy. Roald Amundsen, Umberto Nobile, Fridtjof Nansen często przygotowywali swoje wyprawy własnie w Tromso. W czasie II wojny światowej miasto było bazą nazistów. Na sąsiedniej wyspie Hakoya w czasie odpływu można dojrzeć szkielet Tirpitza, największego okrętu nazistowskiej marynarki, a w Ramfjordzie znajdują się rozległe tunele, w których przechowywano u-booty. Powojenny rozwój miasta to budowa obydwu mostów (Tromsobrua – 1960, Sandnessundbrua – 1973) oraz tuneli pod miastem (powstały etapami od 1988 do 1999). W tej chwili Tromso jest stolicą północnego regionu Troms og Finnmark i jest najważniejszym ośrodkiem miejskim na północy kraju.
DOJAZD Z LOTNISKA W TROMSO
Przeważająca większość turystów przylatuje do miasta samolotem – jest to najszybszy i najprostszy sposób, lecz nie jedyny! Chcesz dowiedzieć się jak można dotrzeć do Paryża Północy innymi środkami lokomocji niż samolot?
Lotnisko Tromso-Langnes znajduje się na samej wyspie Tromsoya, dlatego jest świetnie skomunikowane z każdą częścią Tromso, a naszym subiektywnym zdaniem nigdy nie byliśmy na lotnisku położonym bliżej centrum miasta – z lotniska na Storgatę można dotrzeć nawet w 5 minut. Poniżej prezentujemy trzy opcje:
taxi
- Tromso Taxi (+47 03011)
- Din Taxi (+47 02045)
- dojeżdża pod każdy adres
- może być opłacalna cenowo dla większych grup i rodzin
- wygodne zamawianie online przez stronę lub aplikację
- najdroższa opcja, szczególnie w weekendowe wieczory
FLYBUSS
- przystanek przy terminalu lotniska
- zatrzymuje się przy największych hotelach, uniwersytecie i szpitalu
- do centrum w 10-15 minut
- bardzo wygodne, lecz niezbyt opłacalne
komunikacja miejska
- do centrum odjeżdżają linie 40 i 42
- bilet można nabyć w biletomacie na przystanku lub poprzez aplikację Tromso Billett
- warto zaopatrzyć się w bilet dobowy (100 nok)
- podróż zajmuje ok. 15 minut
- przystanek znajduje się kilkanaście metrów za terminalem (lokalizacja poniżej)
uwaga! w tromso nie istnieje uber lub bolt
Niektórzy decydują się na spacer od lotniska do centrum, zajmuje to wtedy około godziny. Pomysł jest dobry latem, natomiast zimą zdecydowanie ryzykowny. Przy dużych opadach śniegu chodniki praktycznie nie istnieją, co zmusza do marszu ulicą i jest bardzo niebezpieczne (pamiętajcie o odblaskach!). Jeśli zdarzy się, że część z nich zostanie odśnieżona, to zazwyczaj pokryte są warstwą lodu i spacer bez kolców jest ekstremalnie uciążliwy. Tromso zlokalizowane jest na kilku wzniesieniach, w związku z tym takie przejście z bagażami wymaga dobrej kondycji.
wypożyczenie samochodu
sieciówki
- na lotnisku znajdują się wszystkie najpopularniejsze międzynarodowe firmy: Avis, Europcar, Sixt, Hertz
- czasem taniej można wynająć z biur Hertz i Avis w centrum miasta
- w zimie sprawdźcie stan opon, w szczególności czy mają kolce
LOKALNE FIRMY
- Rent-a-Wreck posiada biuro na lotnisku
- Rent-a-Star to mała wypożyczalnia, która podstawi samochód w umówione miejce przy lotnisku
- obydwie firmy wynajmują starsze samochody po niższych cenach, dlatego nie należy oczekiwać luksusów
ARCTIC CAMPERS
- posiadają typowe campery oraz vany przerobione na campery
- najtańsze to VW Caddy przystosowany do spania wraz z kuchenką
- firma dysponuje w miarę nowymi samochodami
PARKOWANIE
Zdecydowana większość hoteli i hosteli nie posiada własnego parkingu, zatem trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem. W ciągu dnia miejsca postojowe w Tromso są płatne (27 NOK, ok. 12 PLN za godzinę), a nocą, między godziną 23:00 a 7:00 parkowanie na ulicach jest surowo zabronione. Na noc samochód można pozostawić np. w podziemnym parkingu Fjellet (wjazd od strony tunelu) i jest to najtańsza opcja. Płacić można kartą lub monetami w parkomatach. Warto przestrzegać zasad, gdyż najniższy mandat to 600 nok. Warto też upewnić się dwukrotnie czy samochód nie wystaje choćby pół metra na miejscu dla niepełnosprawnych, gdyż takie przewinienie to koszt 900 nok.
poruszanie się po tromso
Po mieście można poruszać się pieszo, w ścisłym centrum znajdziemy nawet podgrzewane chodniki, co jest niezwykłym udogodnieniem szczególnie w zimie. Od połowy października do końca kwietnia warto jednak zaopatrzyć się w kolce. Nie trzeba ich przywozić z Polski, dostępne są w prawie każdym sklepie i nie powinniśmy zapłacić za nie więcje niż 100-120 NOK (ok. 50 PLN).
Tromso może poszczycić się róznież sprawnie działąjąca komunikacją miejską (o biletach pisaliśmy już wyżej). W tygodniu autobusy kursują między godziną 6:00 rano a 23:00, w weekendy, tj. piątek i sobotę, większość autobusów kursuje całą noc.
ATRAKCJE NA WOLNYM POWIETRZU
storgata
Prędzej czy później każdy odwiedzający Tromso pojawi się na Storgacie, czyli głównym miejskim deptaku. Storgata ciągnie się wzdłuż kilku bardzo starych domów, restauracji, sklepów z pamiątkami i agencji turystycznych. Szczególnie ciekawie wygląda w trakcie nocy polarnej, przystrojona setkami róznorodnych dekoracji i lampek. Na głównym placu przy Storgacie znajduje się Dom Kirke – jedyna w Norwegii w całości drewniana katedra. Oczywiście prawdopodobnie jest to najdalej wysunięta katedra protestancka na świecie. Na drugim końcu ulicy znajduje się drugi żółty kościół – Prokatedra Naszej Pani – prowadzony przez polskich misjonarzy to najdalej wysunięta parafia rzymsko-katolicka na świecie.
marina
Będąc w mieście trzeba koniecznie odwiedzić marinę. Ten mały port, zlokalizowany w samym centrum miasta , jest niezwykle uroczy i oferuje piękne widoki zarówno na najstarszą część miasta jak i na Arctic Cathedral (Katedrę Arktyczną). Przy porcie również znajduje się kilka knajpek i hoteli. Jednak amatorzy ryb prosto z kutra niestety będą zawiedzeni. Dziś nikt już nie przypływa do portu ze świeżymi rybami a w marinie dokują raczej łodzie motorowe i jachty.
SKANSEN
Najstarsza część miasta, czyli Skansen, zlokalizowana jest nieopodal mariny. Teren skansenu jest bardzo mały(ograniczony) i można go odwiedzić przy okazji wizyty w centrum. Znajdują się tu zarówno oryginalne obwarowania, jak i najstarsza zabudowa mieszkalna, w tym najmniejszy w Norwegii dom mieszkalny – bardzo 'instagramowe’ miejsce. Sam Skansen jest malutki, można go obejść w kilka minut, ale warto na dłużej zajrzeć do Polar Museet.
TELEGRAFBUKTA
Niezwykle ciekawym miejscem jest Telegrafbukta, czyli miejska plaża. To właśnie tutaj, po dwóch miesiącach nocy polarnej, mieszkańcy świętują pierwszy wschód słońca 21 stycznia. Jest to również bardzo dobre miejsce do podziwiania zorzy polarnej, o ile, oczywiście, nad Tromso znajdziemy czyste niebo. Można tu spędzić wiele czasu, spacerując, piknikując czy po prostu odpoczywając. Z Telegrafbukty rozciąga się widok na jedną z największych wysp Norwegii – Kvaloya. Na Telegrafbukcie odbywa się latem bardzo popularny festiwal muzyczny – Buktafestivalen.
Prestevannet
Równie interesującym punktem na mapie Tromso jest jezioro Prestevannet zlokalizowane na wzgórzu w samym centrum wyspy. Wokół jeziora poprowadzone są ścieżki spacerowych, miejsce to jest popularne zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Prestevannet to także dobra alternatywa do obserwacji zorzy, jeśli ktoś nie ma zamiaru wynajmować samochodu i ruszać poza miasto.
ELVERHOY KIRKE
Kościół zbudowany w 1803 roku, przeniesiony na obecne miejsce w 1971. Wokół znajdują się przyjemne tereny spacerowe, a w zimie trasy na biegówki. Spacerowiczom polecamy dłuższą przechadzkę od Elverhoy kirke aż do terenów uniwersyteckich. Warto zajrzeć na stronę ut.no, aby sprawdzić szlak.
PŁATNE ATRAKCJE
Polaria
175 nok dorośli
80 nok dzieci (3-16 lat)
To akwarium i muzeum poświęcone Arktyce przyciąga przede wszystkim swoją ciekawą bryłą. Architektura sama w sobie jest atrakcją i warto zatrzymać się przy Polarii by to zobaczyć. Warto również zobaczyć Polarię od strony Tromdsdalen. Wewnątrz akwarium poznamy mieszkańców polarnych ekosystemów i dowiemy się więcej o procesach zachodzących w pokrywie lodowej obu biegunów. Do największej atrakcji należy publiczne karmienie fok, żyjących w Polarii. Odbywają się one dwa razy dziennie (12:30 i 15:00) i jak twierdzą ich opiekunowie, służą nie show oferowanemu publiczności, a stymulacji fok (aby zbytnio nie przytyły). Niechcące lub niemogące wrócić na wolność zwierzęta utrzymują w ten sposób dobrą kondycję. W muzeum znajduje się również nietypowa sala kinowa. Panoramiczny obraz pozwala nam doświadczyć zorzy polarnej czy w pełnym widoku przybliżyć się do najbardziej niedostępnych obszarów polarnych. Zawsze to jakaś alternatywa dla tych nieszczęśników, którzy nie ujrzą aurory na własne oczy.
Polarmuseet
70 nok dorośli
35 nok dzieci (3-16 lat), studenci
Skarbnica wiedzy o wyprawach polarnych w samym centrum miasta. Ulokowane w jednym z najstarszych budynków, oferuje m.in. pierwszy w historii film dokumentalny czy wciąż zachowanego w świetnym stanie ukochanego psa Romualda Amudsena we własnej osobie. Historie przedstawione w Muzeum Polarnym opowiadają o pierwszych ludach północnej Norwegii, o pierwszych osadnikach Tromso, o wielorybnictwie i przemyśle futrzarskim, a także o wielu ekspedycjach badawczych. Muzeum, mimo że niedawno odrestaurowane, zachowało swój tradycyjny charakter, dlatego nie spodziewajmy się więc wewnątrz wielu multimedialnych atrakcji. Jest też całkiem spore, dlatego warto zarezerwować nawet 3-4 godziny.
fjellheisen
w dwie strony: 230 nok dorośli, 120 nok dzieci (3-15 lat), 210 nok studenci w jedną stronę: 150 nok dorośli, 90 nok dzieci, 130 nok studenci
Kolejka górska na najwyższy szczyt Tromso. Co prawda, góra nie jest zlokalizowana na samej wyspie, lecz na części kontynentalnej, ale rozciąga się z niej piękny widok na całą Tromsoya oraz pozostałe wyspy jak choćby Kvaloya. tuż za mostem warto kierować się znakami wskazującymi na „cable car”, które doprowadzą wprost do stacji kolejki. Na górę można dostać się kolejką lub darmowo przejść się schodkami równolegle do linii kolejki. Do pokonania jest ok. 1200 schodów skonstruowanych przez samych.. Sherpów z Nepalu! Na szczycie Storsteinen znajduje się restauracja, w której można się schronić w wyjątkowo wietrzne dni lub mroźne noce w oczekiwaniu na zorzę polarną. Trasa nie jest zbyt trudna, a przewyższenie niewielkie. Do pokonania mamy ok. 330 metrów wysokości. Przed wyruszeniem na górę warto sprawdzić czy kolejka kursuje (zwykle zawiesza się działanie w czasie porywistych wiatrów) na stronie. Ponadto szczyt czasem spowity jest gęstymi chmurami, zatem warto przyjąć prostą zasadę: jeśli widać szczyt z Tromso to z pewnością będzie widać panoramę miasta ze szczytu. Aktualny rozkład, cennik i pogodę można sprawdzić na stronie Fjellheisen.
ARCTIC CATHEDRAL
50 NOK DOROŚLI
DARMOWE DLA DZIECI DO 12 LAT
Jeden z symboli Tromso. Zbudowana w 1965 roku odznacza się piękną architekturą. Kościół, mylnie nazywany katedrą (prawowita katedra znajduje się przy Storgacie) swym kształtem nawiązuje do wyspy Haja, widocznej z plaż Sommaroy. Dla turystów organizowane są koncerty o północy, podczas których można posłuchać muzyki poważnej. Wnętrze odznacza się typową surowością kościołów protestanckich, z wyjątkiem imponujących witraży. Naszym subiektywnym zdaniem 50 nok za wstęp można spożytkować w inny sposób.
ZOBACZ ROZMOWĘ Z NAMI O TROMSO NA YOUTUBE
Opowiadamy o Tromso w wywiadzie na kanale @Światistnieje
RESTAURACJE W TROMSO
Choć norweska kuchnia nie jest zbyt bogata to zdecydowanie trzeba być bogatym, aby codziennie pozwolić sobie na wizyty w restauracjach, gdyż ceny potrafią zwalić z kolan. Jednak jeśli ktoś w ostatnim czasie odwiedził smażalnie rybne nad rodzimym Bałtykiem powinien już być przyzwyczajony do wysokich cen za przepyszne ryby.
RAKETTEN BAR & POLSE
przystępne ceny
Najmniejszy bar we wszechświecie – jak nazywają go właściciele. Miejsce słynące przede wszystkim z hot-dogów z renifera (cena ok. 60 nok). Bar zlokalizowany jest na głównym placu. Nie przeszkadza to jednak grzać się przy rozpalanym ognisku i posiedzieć na skórach reniferów. Godziny otwarcia są różne i zależą wyłącznie od chęci samego właściciela, jednak rzadko kiedy otwarte jest poza weekendami. Oprócz słynnych hot-dogów w Raketten serwowane są również kiełbaski w innych wydaniach (również wegańskie) oraz grzane wino i gorąca czekolada z piankami. Zimą miejsce oblegają tłumy turystów, gdyż jest to najtańsza opcja na spróbowanie reniferzego mięsa, jednak należy pamiętać, że parówka niestety nie jest zrobiona w 100% z renifera.
KAIA
obiad ok. 200 nok
Jeśli ktoś szuka tradycyjnych dań i smaków w akceptowalnych cenach to warto wybrać się do knajpy o nazwie Kaia. Niezwykle klimatyczne miejsce oferuje widok prosto na marinę. W czwartki, piątki i soboty odbywają się tu najróżniejsze koncerty na żywo. Mała podpowiedź: jeśli pojawimy się w Kaji odpowiednio wcześnie możliwe, że ominie nas opłata za wejściówkę podczas wieczoru z muzyką na żywo. Jeśli ktoś z różnych powodów nie przepada za takim czy innym mięsem warto zamówić gratinę. Jest to ziemniaczana zapiekanka z rybą, bardzo popularne, tradycyjne norweskie danie. Warto do obiadu zamówić również kufel lokalnego piwa Mack. Mięsożercom polecamy przepysznego burgera z renifera, a amatorom nowych smaków steka z wieloryba.
CASA INFERNO
PIZZA OD 150 nok
Dla miłośników pizzy, bo tacy na pewno się znajdą, polecamy pizzerię Inferno. Wszyscy nasi włoscy przyjaciele twierdzą, że smakuje równie dobrze jak oryginalna, domowa pizza rodem z Włoch. Jeśli jednak stawiamy na ilość i niekoniecznie na doznania kulinarne to warto wybrać się na lunch do Jonas Pizza. Tu, między godziną 11:00 a 14:00 możemy nałożyć sobie tyle pizzy, ile tylko chcemy. Jeśli w ogóle nie zależy nam na jakości, a chcemy zjeść norweskie danie narodowe to koniecznie trzeba kupić w najbliższym supermarkecie mrożoną pizzę Grandiosa.
BARDUS BISTRO
LUNCH PONIŻEJ 200 nok
Jedna z lepszych restauracji w mieście. Zdecydowanie warto polecić menu w trakcie lunchu w cenach poniżej 200nok. W menu obiadowym warto zwrócić uwagę na steka z renifera.
FISKEKOMPANIET
drogo, powyżej 300 nok
Jedno z droższych miejsc na gastronomicznej mapie Tromso, ale również jedno z najlepszych. Restauracja oferuje doskonałe dania z ryb oraz owoców morza. Główne dania zdecydowanie powyżej 300nok.
Emma's Drommekjoken
drogo, powyżej 300 nok
Popularna wśród turystów restauracja w Tromso. Miejsce oferuje wyśmienite dania, inspirowane lokalnymi składnikami, lecz porcje są raczej w formie „degustacyjnej” i w cenach powyżej 300nok. Najlepiej zarezerwować stolik.
EBOOK "Tromso i okolice"
kawiarnie W TROMSO
Riso mat & kaffebar
Dla kawoszy obowiązkowe miejsce na mapie miasta. Ponadto można spróbować lekkich dań lub sandwichy.
ART cAFE
Kawiarnia chętnie odwiedzana przez mieszkańców. Kawa kosztuje około 50nok, w menu jest kilka dań i sałatek lunchowych.
Fro Kaffebrenneri
Kawiarnia oparta na składnikach roślinnych oferuje również wegańskie i wegetariańskie jedzenie. Polecamy kawoszom!
GDZIE NA PIWO LUB DRINKA w tromso
OLHALLEN
MAGIC ICE BAR
Niebanalnym miejsce na drinka jest bezsprzecznie Magic Ice. Ten lodowy bar oprócz serwowania drinków i piwa jest równocześnie istną galerią sztuki. Wnętrze w całości zbudowane jest z lodu i udekorowane niezwykłymi większymi i mniejszymi lodowymi rzeźbami i obrazami. Mimo, iż przy wejściu otrzymamy pelerynę termiczną i parę rękawiczek, warto ciepło się ubrać. We wnętrzu panuje bardzo niska temperatura, której odczuwalność jest bardzo dotkliwa. Wejście do Magic Ice jest płatne, ale w cenie wejściówki otrzymamy welcome drinka. Od frontu bar przypomina raczej zwykły sklep z pamiątkami. Dopiero po kupnie wejściówki barman zaprowadzi do lodowej atrakcji.
AGENTURET
Spragnieni zmyślnych drinków powinni zajrzeć pod ten adres. Popularne miejsce szczególnie w piątkowe i sobotnie wieczory. Ponadto bar jest bezpośrednio połączony z bistro Compagniet.
RORBUA
Bar zlokalizowany w odrestaurowanym budynku portowym oferuje lokalne piwo Mack. W weekendy w pubie często grają muzycy na żywo, a turyści chętnie pozują do zdjęcia z wypchanym niedźwiedziem polarnym.
Potrzebujesz pomocy w organizacji wypadu do tromso?
Odezwij się do nas, razem skomponujemy dla Ciebie udany wyjazd. Jeśli chciałbyś zapolować razem z nami na zorzę to nie wahaj się napisać!
Svalbard czy Spitsbergen? Krótka historia archipelagu
Czym różni się Svalbard od Spitsbergenu? Niewątpliwie to miejsce, gdzie natura dyktuje warunki, a ludzie od wieków próbowali jedynie dostosować...
wyspa Senja – północna Norwegia w pigułce
Co zobaczyć na Senji, najważniejsze atrakcje Senja National Scenic Route, jak zdobyć Seglę, trekking na Senji. Wszystko co musicie wiedzieć...
Jak polować na zorzę?
Jedyne polowanie, w którym nie giną żadne zwierzęta, dlatego tak je lubimy i jeździmy jak najczęściej. Łowienie zorzy tak naprawdę...