Jak wygląda noc polarna?

Jak wygląda noc polarna?

Wiele osób uważa, że 21 listopada w Tromso zapadają egipskie ciemności i przez dwa miesiące w roku ludzie poruszają się z latarkami w ręku. Jak mawia klasyk… nic bardziej mylnego! Szczególnie na początku nocy polarnej niebo mieni się pięknymi pastelowymi kolorami od różu do pomarańczowych odcieni. Należy pamiętać, że mimo, iż Słońce schowało się za horyzontem to nadal jest blisko widnokręgu i daje sporo światła. To wymarzony czas dla fotografów, my również realizowaliśmy naszą sesję ślubną w czasie nocy polarnej.

CO TO JEST NOC POLARNA?

Noc polarna to okres w roku, podczas którego przez całą dobę Słońce nie wschodzi ponad horyzont, zatem w teorii jest to 24-godzinna noc. Jednakże czy rzeczywiście jest to taka noc, jakby nam się mogło wydawać? Zobaczcie zdjęcia w tym poście, a zobaczycie jakie naprawdę kolory towarzyszą temu niezwykłemu zjawisku. Żeby doświadczyć nocy polarnej trzeba udać się powyżej szerokości geograficznej 67°23′ na obu półkulach. Noc polarna różni się również długością. Im dalej na północ, tym dłuższy czas bez Słońca na niebie. Oczywiście najdłużej to zjawisko występuje na biegunach i trwa prawie pół roku! Sprawdź poniżej, kiedy możesz się spodziewać nocy polarnej w konkretnych miejscowościach w Norwegii. Zwykle najciemniejszy okres przypada na drugą połowę grudnia, okolice Bożego Narodzenia, W Tromso w ciągu dnia światło ma niebieski kolor, co przez fotografów często określane jest terminem „blue hour”

MORSKA NOC POLARNA (nautical polar night)

To dodatkowy termin określający kompletne ciemności i brak śladów światła słonecznego. Podczas morskiej nocy polarnej Słońce znajduje się poniżej 12 ° poniżej horyzontu, zatem w Norwegii jedynie Svalbard znajduje się w obszarze kompletnych ciemności (78°) od 12 do 30 grudnia.

SPRAWDŹ PONIŻEJ KIEDY WYSTĘPUJE NOC POLARNA NA PÓŁNOCY NORWEGII

Słońce znajduje się za horyzontem od 27 listopada do 15 stycznia. W praktyce jednak w Tromso ostatni raz Słońce jest widoczne 21 listopada, a pierwszy wschód można zaobserwować 21 stycznia. Wszystko to ze względu na  otaczające miasto góry.

Od 26 października do 16 lutego.

Od 20 listopada do 20 stycznia.

Na biegunie nie widać Słońca od 25 września do 18 marca.

Na biegunie nie widać Słońca od 23 listopada do 19 stycznia.

W Bodo w teorii nie ma nocy polarnej.

SOLDAGEN

Pierwszy dzień Słońca w Tromso przypada na 21 stycznia. W teorii Słońce powinno pojawić się nad Tromso 15 stycznia, jednak przez górskie otoczenie pierwsze promienie słoneczne wpadają do miasta właśnie 21 stycznia i to raptem na… 4 minuty. Po 2 miesiącach uciążliwego braku Słońca lokalni mieszkańcy mogą z ulgą odetchnąć i celebrować tzw. Soldagen (Dzień Słońca). Zwykle wiele osób gromadzi się na Telegrafbukta wraz z pączkami w dłoniach, aby choć na chwile spojrzeć na Słońce. Nieraz nam się zdarzało widzieć osoby zatrzymujące samochód na poboczu, aby tylko zrobić zdjęcie telefonem. Z pączkami (nor. berlinerboller) wiąże się również ciekawa historia. Przez całą noc polarną w sklepach dominują donuty z czekoladową (czarną) polewą. Wraz z pojawieniem się Słońca, półki w supermarketach uginają się od pączków z lukrem (biała polewa) w promocyjnych cenach (zwykle ok. 5 nok/szt).

TEMAT TABU - SAMOBÓJSTWA

Ile osób popełnia samobójstwa w Tromso? Skąd bierze się problem depresji i samobójstw podczas nocy polarnej? Według oficjalnych statystyk (źródło: http://khs.fhi.no/) region, w którym występuje noc polarna (Troms og Finnmark) wcale nie wyróżnia się w liczbach. Na podstawie poniższych danych najdalej na Północ każdego roku samobójstwo popełnia mniej osób niż np. w Oslo. W samym mieście Tromso średnia wynosi 20,6. Dla porównania w Polsce to 16,2 samobójstw na 100 tys. mieszkańców, zatem Norwegia pod tym względem wyróżnia się na tle naszego kraju.

ŚREDNIA SAMOBÓJSTW na 100 tys. mieszkańców W regionach NORWEGII W LATACH 2009-2018

region

mężczyźni

kobiety

łącznie

Norwegia

15,5

7,0

23,5

Oslo

14,1

8,1

22,2

Viken

14,6

7,0

21,6

Innladet

19,1

6,3

25,4

Vestfold og Telemark

20,3

10,1

30,3

Agder

16,7

7,1

23,8

Rogaland

14,7

6,9

21,6

Vestland

13,9

6,7

20,6

More og Romsdal

14,9

4,3

19,2

Trondelag

14,4

6,3

20,7

Nordland

18,0

5,6

23,6

Troms og Finnmark

14,6

5,8

20,4

PRzyczyny

Już 400 lat przed Chrystusem, Hipokrates zauważył związek pomiędzy nastrojem a odpowiednim nasłonecznieniem, a humory zmieniają się cyklicznie wraz z porami roku. Ojciec medycyny, jak się go zwykle określa, na greckiej wyspie Kos skonstruował pierwsze solarium, aby zadbać o lepszy poziom nasłonecznienia. Według niego najlepsze nastroje towarzyszom ludziom podczas wiosny, a najbardziej depresyjne późną jesienią, co również ma swoje odzwierciedlenie w statystykach samobójstw.

Dorosły człowiek powinien produkować melatoninę przez około 9 godzin dziennie, brak odpowiedniej ilości światła znacząco wpływa na rozwój depresji. Według statystyk w USA rocznie około 1-2% populacji cierpi na depresję, a procent rośnie w przypadku krajów położonych na północ. W Norwegii depresja dotyka około 5% społeczeństwa. Warte odnotowania, że na stany lękowe i depresyjne w Norwegii cierpi co dziesiąta kobieta.

WITAMINA D

Brak światła słonecznego niekorzystnie wpływa na nasz organizm, a dokładniej na wytwarzanie witaminy D3 w  naszym ciele. W skrócie mechanizm jej produkcji wygląda nastę[ująco: promienie UVB łączą się z cholesterolem w komórkach skóry i w ten dostarczają energię potrzebną do wytworzenia witaminy D3. Witamina D wpływa z kolei na produkcję beta-endorfin, powszechnie zwanych hormonami szczęścia. Niedobór witaminy D odbija się niekorzystnie na zdrowiu człowieka powodując stany lękowe, depresję, nowotwory i ogólne osłabienie mięśni. Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia suplementacja witaminy D w miesiącach zimowych. Pierwotnie pozyskiwaną ją z wielorybiego tłuszczu, stąd też bardzo długie tradycje norweskiego wielorybnictwa, o których możecie przeczytać więcej w naszym artykule o wielorybach. W tej chwili oczywiście wystarczą zwykłe suplementy diety i tabletki lub też wizyta w solarium (dla wielbicieli sztucznego Słońca – w Norwegii lampy są znacznie słabsze niż te w Polsce i spokojnie można wybrać się na 20-minutową sesję).

SAMOBÓJSTWA W TROMSO

Jak już udowodniono w statystykach Tromso wcale nie wyróżnia się na tle innych miast i regionów Norwegii, jednak zyskało swoją „sławę” przez wysoki i spektakularny most Tromsobrua w samym centrum miasta, z którego niejednokrotnie ludzie skakali, aby odebrać sobie życie. Zwykle czynili to młodzi ludzie w afekcie, pod wpływem impulsu, dlatego w grudniu 2005 roku finalnie zamontowano wyższe ogrodzenie uniemożliwiające skoki do wody:

PRZED INSTALACJĄ OGRODZENIA

  • ILOŚĆ PRÓB: 5
  • SKOKI ŚMIERTELNE: 4

PO INSTALACJI OGRODZENIA

  • ILOŚĆ PRÓB: 4
  • SKOKI ŚMIERTELNE: 0

Na szczęście udało się zapanować nad rosnącym trendem skoków z mostu, dzięki umieszczeniu wysokiego płotu. Niestety po 2005 roku powoli wzrasta liczba popełnianych samobójstw z bliźniaczego mostu, prowadzącego na wyspę Kvaloya, zlokalizowanego około 6 km od centrum miasta. Również tutaj pod koniec 2020 roku rozpoczęto budowę wysokiego płotu, aby utrudnić ten proceder.

Tromso niesłusznie zyskało taką złą sławę jako miasto samobójstw, gdyż nie ma to żadnego odzwierciedlenia w liczbach. Jedynie zostało to nagłośnione ze względu na głośne sprawy skoków z mostu Tromsobrua. Większość ludzi w mieście jest świadoma konsekwencji nocy polarnej i potrafi sobie z tym radzić odpowiednio suplementując witaminę D oraz aktywnie uprawiając sporty lub nawet uczęszczając do solarium.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Jak należy ustawić aparat, aby poprawnie sfotografować zorzę polarną i czy smartfon daje radę? Cała potrzebna wiedza w jednym miejscu.

1 komentarz

Świetny artykuł i spora garść ciekawostek. Swoją drogą fajna strona, na pewno będę tutaj powracał, a kto wie czy nie namówicie mnie na jakiś wypad w Wasze okolice 🙂 Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *