Park Narodowy Wielkiego Kanionu to jeden z najsłynniejszych parków narodowych. Zlokalizowany jest w północnej części stanu Arizona, a dojazd do niego, bez znaczenia czy od północnej czy południowej strony, zapiera dech w piersiach niemniej niż główna atrakcja parku, czyli Wielki Kanion. Ten cud natury, o nie do końca wyjaśnionej historii, przyciąga co roku kilka milionów turystów z całego świata. Warto dobrze rozplanować tutaj pobyt, szczególnie gdy nie dysponujemy dużą ilością czasu i nie możemy sobie pozwolić na trzy- czy czterodniową eksplorację.
KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ WIELKI KANION?
Mimo, iż park otwarty jest przez 365 dni to całoroczny dostęp oferowany jest wyłącznie do południowej krawędzi – South Rim. Kempingi, lodge i restauracje oraz inne punkty również działają cały rok. Natomiast istnieją ograniczenia dotyczące północnej krawędzi. North Rim zwiedzać można wyłącznie od 15 maja do 1 grudnia. Jedyna lodge`a, trzy kempingi i visitor center otwarte są do 15 października. W związku z tym, iż jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Stanach, oczywista jest duża liczba innych odwiedzających. Największe ilości turystów notuje się podczas wiosennej przerwy (wiosenne wakacje w USA) i w trakcie europejskich miesięcy wakacyjnych. Jeśli nie lubicie tłumów, warto unikać tego czasu. Wakacje to również wysokie temperatury, dlatego park warto zwiedzać wiosną lub jesienią. Jeśli zdecydujecie się na termin wiosenny, jak kwiecień czy maj, musicie wziąć pod uwagę, iż jest to bardzo burzowy okres i na porządku dziennym są porządne ulewy i naprawdę silne wiatry. My sami również, podczas jednej z wypraw trafiliśmy na takie warunki i nie udało nam się skorzystać z lotu helikopterem. Najmniej zatłoczony czas to listopad – luty. Jednak pogoda jest najważniejszym czynnikiem przy planowaniu podróży w tych miesiącach.
POŁUDNIOWA KRAWĘDŹ CZY PÓŁNOCNA?
Mimo, iż odległość między południową a północną krawędzią to średnio 16 km, to by dostać się z wioski po południowej stronie do wioski po stronie północnej potrzebujemy aż 5 godzin drogi (346km). Większość, bo aż 90% odwiedzających, wybiera południową krawędź. Wynika to oczywiście z dostępności i przygotowanej infrastruktury. Znajdziemy tu ogromną ilość darmowych miejsc parkingowych, usługę shuttle bus, restauracje, bary, punkty widokowe przy wyasfaltowanych alejkach oraz kilka punktów, gdzie można zejść w głąb kanionu. Północna część jest pod tym względem dużo uboższa, ale dzięki temu bardziej dzika i odosobniona. Jeśli jesteście w parku pierwszy raz i marzy Wam się kilka dobrych ujęć, warto zatrzymać się po południowej stronie – wtedy północna krawędź przez cały dzień jest pięknie oświetlona. Jeśli zaś chcecie cieszyć się większą swobodą i nie lubicie tłumów to warto rozważyć North Rim.
Podczas naszych wyjazdów często padają pytania na temat szklanej platformy widokowej Grand Canyon Skywalk. Platforma zbudowana została poza parkiem narodowym Wielkiego Kanionu, na terenie rezerwatu indian Hualapai. Teren ten został przez Indian nazwany Grand Canyon West i jest dobrze skomunikowany m.in. z Las Vegas, skąd dociera największa liczba zwiedzających. Mimo, że nadal pozostaje pod federalna ochroną, obowiązujące na nim zasady są nieco inne. By wejść na teren parku należy zakupić bilet (niestety NationalPark Pass nie obowiązuje w Grand Canyon West), jednorazowe wejśćie kosztuje ok. 39$. Jeśli chcemy dostać się na platformę musimy dokupić drugi bilet wstępu za ok. 26$. Możemy również zakupić bilet łączony, który zawiera wejście do parku, na platformę i bon posiłkowy za ok. 87$. Co ważne, używanie telefonów, aparatów i kamer na platformie jest surowo zabronione – trzeba zdeponować je przed wejściem na Skywalk. Jeśli marzy ci się piękne ujęcie z tego niezwykłego spaceru, możecie o nie poprosić parkowego fotografa (usługa dodatkowo płatna).
Istnieje jednak sposób, by Wielki Kanion zobaczyć w całości i to za jednym zamachem. Rozwiązaniem jest przelot helikopterem, który do najtańszych atrakcji nie należy, ale warty jest wydanych pieniędzy. Wielu pośredników oferuje takie atrakcje, ale najprościej jest dostać się na leżące obok Grand Canyon Village lotnisko. W Tusayan, bo tak nazywa się miejscowość, swoje siedziby mają firmy Papillon, Maverick i Grand Canyon Helicopters. Ceny we wszystkich firmach są podobne, za krótki (25-30 minutowy) lot helikopterem zapłacimy ok. 219$, za dłuższy 40-50 minutowy ok. 299$. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, ale warto pojawić się na lotnisku z samego rana, aby uniknąć kolejek, szczególnie w szczycie sezonu. Loty odbywają się co pół godziny, przy zakupie biletu zostaniecie poproszeni o paszport w celu rejestracji i zostaniecie zważeni. Przed samym lotem otrzymacie krótkie szkolenie w formie filmu instruktażowego oraz spadochron. To samo możliwe jest do zorganizowania również w West Grand Canyon. Odwiedziliśmy park Wielkiego Kanionu wielokrotnie, ale dopiero zobaczenie go z góry dało nam pojęcie jak potężny jest to twór. Sam lot helikopterem jest niesamowitym przeżyciem, więc taką kombinację zdecydowanie polecamy.
NORTH RIM
SOUTH RIM
CO WARTO ZOBACZYĆ?
Wybór miejsc, na które poświęcicie więcej czasu powinien zależeć od tego, jaką ilością czasu dysponujecie. Poniżej przedstawiamy dwa rozwiązania: w sytuacji gdy macie na Wielki Kanion 1 lub 2 dni. Zawsze polecamy zacząć przygodę z Wielkim Kanionem od przelotu helikopterem.
WIELKI KANION W 1 DZIEŃ
Najlepiej pozostawić samochód na jednym z parkingów na terenie Parku po południowej stronie South Rim. Warto zawsze swoje pierwsze kroki skierować do Visitor Center. Każde takie miejsce z nich oferuje ciekawe wystawy i multimedialne prezentacje, które są doskonałym wprowadzaniem i gwarantują, że wyjdziecie z parku bogatsi w wiedzę. Rangerzy odpowiedzą na wasze pytania i udzielą informacji na temat parku, doradzą co warto zobaczyć, ostrzegą przed ewentualnymi zagrożeniami, jak np. burze czy osuwiska i uprzedzą o ewentualnych zamkniętych trasach. Stamtąd udajcie się prosto na punkt widokowy – Mather Point, niech to będzie miejsce na pierwsze wrażenie. Punkt ten jest dosyć popularny, więc może być tam tłoczno. Wystarczy odejść kilka kroków dalej i tłum zniknie. Z Mather Point warto zrobić sobie spacer krawędzią aż do punktu Bright Angel Trailhead. Trasa jest całkiem długa, ciągnie się przez ponad 4 kilometry, ale gdyby zabrakło sił zawsze możecie skorzystać z shuttle busu, który ma po drodze wiele przystanków. Przy Bright Angel można zrobić sobie krótką przerwę, jest tu całkiem sporo sklepików, restauracji, barów, punktów z lodami itd. Szlakiem Bright Angel warto zejść w głąb kanionu. Ze względu na 1,5-kilometrowe przewyższenie nie jest zalecane zejście i wejście tego samego dnia. Przy szlaku odnajdziecie mówiące o tym ostrzeżenia i rzeczywiście, nie róbcie tego! Wystarczająca jest dwukilometrowa trasa do jednego z resthouse’ów, w tym punkcie znajduje się dostęp do pitnej wody i można odpocząć w cieniu przed wspinaczką powrotną. Trasa jest dosyć stroma i szutrowa, w związku z tym warto założyć pełne buty. Po powrocie na górę kanionu weźcie shuttle busa z punktu Hermist Rest Route Transfer i wróćcie po samochód. Na terenie parku jest jeszcze wiele punktów widokowych, warto się na nich zatrzymać. Jako, że w Stanach samochody są niewątpliwym królem wśród środków transportu, do każdego z punktów dotrzecie wygodnie własnym środkiem lokomocji. Kierujcie się na wschód Desert View Drive. Ostatnim punktem na tej trasie jest Desert View Watchtower. Idealne miejsce na zachód słońca nad Wielkim Kanionem. Znajdziecie tu wieżę zbudowaną w stylu indiańskiego pueblo, w której mieści się panoramiczne obserwatorium oraz sklepik, mały food court i miejsca piknikowe
WIELKI KANION W 2 DNI
W dwa dni można pokusić się o zejście na dno kanionu. Przed startem należy uzyskać pozwolenie na zejście i kempingowanie na dnie – jest to wyłącznie formalność, którą można załatwić w Visitor Center. Ranger udzieli również wskazówek i sprawdzi czy jesteście dobrze przygotowani. Na dnie Grand Canyon jest tylko jedno miejsce obozowe, ale wymaga własnego namiotu. Warto wystartować z punktu South Keibab Trailhead, zejście tą stroną jest bardziej strome. Wszystko zależy od Waszej kondycji i sił, ale pod koniec dnia powinniście znaleźć się przy samej rzece Kolorado. Obozowisko należy rozbić w punkcie o nazwie Bright Angel. Następnego dnia, droga powrotna na South Rim wiedzie szlakiem Bright Angel Trailhead. To również powinno zająć 12 godzin, trasa jest dłuższa, ale mniej stroma. W całości do przejścia jest ok. 27 km (przewyższenie 1500m!). Jest to zdecydowanie trasa dla wytrwałych, więc warto rozważyć krótszą wersję. Trasa prowadzi od punktu Bright Angel aż do punktu Indian Garden Campground. Przejście ma długość 7,2 km i w zależności od kondycji powinno zająć od 6 do 9 godzin. Można tam podjąć decyzję czy iść dalej (następnie obozować w Bright Angel i wrócić trasą na South Keibab Trailhead) czy wrócić tą samą trasą. Dokładne mapy i długości tras dostępne są w oficjalnym informatorze parku.
GDZIE NOCOWAĆ W WIELKIM KANIONIE?
Na terenie parku znajduje się wiele lodge`y, miejsc kempingowych oraz postojów dla kamperów. Zarówno noclegi w lodge`ach jak i miejsca kempingowe warto rezerwować z wyprzedzeniem przez ich strony internetowe, szczególnie w miesiącach letnich na wjeździe do parku można spotkać tabliczki informujące, że miejsca są już w całości zarezerwowane. Nie dotyczy to jednak obozowanie na dnie kanionu – tam panuje zasada kto pierwszy-ten lepszy. Jeśli nie zależy Wam na spędzaniu nocy w parku, zatrzymać można się rówież w miejscowości Flagstaff. To małe miasteczko, zaledwie 1,5 godziny drogi od parku oferuje uroczy rynek, mnóstwo knajpek i pubów i jedne z najlepszych steków, jakich możecie spróbować w Stanach. Flagstaff założone zostało zaledwie 150 lat temu, przez kilkunastu pionierów udających się koleją na Zachód. Legenda głosi, że w dniu Wielkiej Nocy pionierzy zatrzymali pociąg by uczcić Dzień Zmartwychwstania w nowym dla nich świecie i wbili w ziemię amerykańską flagę – stąd nazwa miasta. Pierwszym obiektem, który powstał w nowej osadzie był saloon (a jakże!). Spragnieni podróżni jadący ze Wschodu do Kalifornii mogli tutaj ugasić swoje pragnienie. Przez Flagstaff przebiega również słynna Route 66.
ILE KOSZTUJE WJAZD DO PARKU?
SAMOCHÓD OSOBOWY
- ważna 7 dni
MOTOCYKL
- ważna 7 dni
PIESZY LUB ROWERZYSTA
- ważna 7 dni
NATIONAL PARK ANNUAL PASS
- ważny cały rok
- nielimitowany wjazd do wszystkich parków narodowych w USA
Jeśli planujesz odwiedzić więcej niż 2 parki podczas swojej podróży warto zakupić roczny karnet tzw. Annual Pass, pozwalający odwiedzać wszystkie parki narodowe bez limitu przez rok. Można zakupić go zarówno on-line jak i w kasach większości parków narodowych. Jest to spora oszczędność pieniędzy podczas podróży do Stanów.
CHCESZ ODWIEDZIĆ WIELKI KANION Z NAMI?
Każdego roku zwykle kilka razy wyruszamy z grupami do Stanów, odwiedzając między innymi Wielki Kanion Kolorado. Odezwij się do nas jeśli jesteś zainteresowany albo masz dodatkowe pytania.
Joshua Tree National Park
Co wspólnego ma Jezus z kalifornijską pustynią i dlaczego kaktusy mogą być niebezpieczne. Zobacz co może Cię spotkać w tym...
Zion National Park
Informacje praktyczne - jak dojechać, które trasy wybrać, na co uważać w Zion. Jak dotrzeć do The Narrows i gdzie...
Top 10 darmowych atrakcji w Los Angeles
Co zobaczyć w Los Angeles i nie zbankrutować. Oto kilka naszych propozycji na budżetowe zwiedzanie LA.