Jak wyglądało Tromso 100 lat temu?

Jak wyglądało Tromso 100 lat temu?

W czeluściach Internetu odnaleźliśmy archiwalne wideo ukazujące Tromso sprzed prawie 100 lat (dokładniej 91). Materiał filmowy nakręcono w 1930 roku i na jego podstawie postanowiliśmy odtworzyć te same kadry w XXI wieku, aby porównać jak bardzo zmieniło się miasto na przestrzeni tego czasu. Ci, którzy odwiedzili już Tromso być może większość z tych miejsc kojarzą, gdyż znajdują się one w ścisłym centrum. Dodatkowo zajrzeliśmy do roczników statystycznych, aby ukazać Wam ówczesne Tromso w liczbach.

tromso1930-1 DSC09981
WIDOK NA PORT

90 lat temu miejski port był zdecydowanie bardziej tłoczny. Dziś w tym miejscu stoją głównie jachty, łodzie wycieczkowe oraz kilka łodzi rybackich, jednak zdecydowanie nie są to tak okazałe ilości jak w roku 1930. Nam udało się skojarzyć ten widok, głównie na podstawie zarysu gór w oddali. Góra po prawej to najbardziej znany punkt widokowy w mieście – Fjellstua, a pośrodku w oddali widać Tromsdaltinden.

tromso1930-2 tromso2021-2
STORTORGET

Miejsce, które prawie całkowicie zostało przebudowane. Duże targowisko dziś już nie istnieje i nikt nie robi już zakupów w tym miejscu. 90 lat temu to było centrum miejskiego życia. Ze względu na bliskość portu to właśnie tutaj rybacy handlowali swoimi połowami, a Saamowie zwozili ubite renifery, aby sprzedawać mięso. W tej chwili jest to pusty plac otoczony kawiarniami i sklepikami. Udało nam się odtworzyć ten kadr na podstawie jedynego zachowanego budynku – domu biskupa. Policzyliśmy okna, drzwi i wszystko wygląda bardzo znajomo po dziś dzień. O dziwo, w tym miejscu nadal bywa tłoczno, gdy turyści ustawiają się w kolejce do Raketten Baru zlokalizowanego zaraz po lewej stronie poza kadrem.

tromso1930-5 tromso2021-5
NIEDAWNE BIURO VISIT TROMSO

Jeszcze do niedawna prawie każdy turysta kojarzył ten biały, drewniany budynek ze zdjęcia. Kilka lat temu w budynku znajdowało się biuro informacji turystycznej – Visit Tromso. W tej chwili punkt został przeniesiony do nowopowstałego terminalu, a w białym domu powstał sklep z pamiątkami. 90 lat temu z kolei po lewej stronie istniał sklep z futrami, a wejścia strzegł przerażający niedźwiedź polarny. W tej chwili w budynku po lewej mieści się muzeum sztuki – Nordnorsk Kunstmusem.

tromso1930-6 tromso2021-6
NORDNORSK KUNSTMUSEUM

Obecnie w tym budynku mieści się muzeum sztuki, ale 90 lat temu było to bardzo istotne miejsce na mapie miasta. W środku znajdowało się biuro telegrafisty i każdy kto chciał wysłać depeszę musiał zajrzeć do tego budynku. W tej chwili okazałe wejście zostało zamurowane, nowe postawiono kilka metrów, zdecydowanie bardziej wygodne dla osób niepełnosprawnych.

tromso1930-3 tromso2021-3
WIDOK NA KATEDRĘ Z ULICY KIRKEGATA

Tromso Domkirke od zawsze górowało nad centrum miasta. Plac wokół katedry niewiele się zmienił, nawet układ ulicy pozostał ten sam. Jedyne co uległo zmianie to pojazdy, które nią przejeżdżają. Furmanki zastąpiły nowoczesne elektryczne samochody. W kadrze z 1930 roku w oddali widać również majestatyczny budynek Kongsbakken Skole. Obecnie prawie w całości przysłonięty jest przez szpecące widok biurowce

tromso-1930-4 tromso2021-4
STORGATA

Główna arteria miasta tak naprawdę niewiele się zmieniła. Obecnie jest równie gwarna, tłoczna i kolorowa jak 90 lat temu. Być może w tej chwili nikt nie wystawia przed sklep wypchanego niedźwiedzia polarnego, ale można je znaleźć w witrynach sklepów z pamiątkami. Po Storgacie nie przemieszczają się także żadne pojazdy ani furmanki, bowiem od dłuższego czasu jest przeznaczona tylko dla ruchu pieszego. Fotografie na pierwszy rzut oka mogą wydawać się inne, ale warto przyjrzeć się charakterystycznej elewacji budynku po prawej, w którym obecnie mieści się Solid bar. Po lewej z kolei budynki również są identyczne, nawet okna zachowały pierwotny wygląd.

tromso1930-7 tromso2021-7
POLARMUSEET

Kolejne miejsce dobrze znane turystom, a przynajmniej tym, którzy lubią zagłębić się w historię miasta. Budynek, w którym obecnie mieści się Polar Museum nie zmienił swojego wyglądu. W 2021 roku w oddali powstają apartamentowce, które będą z pewnością nową wizytówką miasta. Zmieniły się również łodzie, dokujące w pobliżu muzeum.

GARŚĆ STATYSTYK

Na nasze szczęście w 1930 roku odbył się w Norwegii spis powszedni, dzięki temu dysponujemy dokładnymi informacjami na temat Tromso i życia ówczesnych mieszkańców.

0
liczba mieszkańców w 1930 roku
0
liczba mieszkańców w 2020 roku
0
największe miasto w Norwegii w 1930r.
0
największe miasto w Norwegii w 2020r.
0 nok
cena za 100kg ziemniaków w Tromso w 1930r.
0 nok
cena za 100kg ziemniaków w Tromso w 2020r.

FILM z 1930 roku

Jeśli kogoś zainteresowało dawne życie mieszkańców Tromso i toleruje kino nieme to zachęcamy do zobaczenia archiwalnego materiału dostępnego na YouTube.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak zrobić zdjęcie zorzy?

Jak należy ustawić aparat, aby poprawnie sfotografować zorzę polarną i czy smartfon daje radę? Cała potrzebna wiedza w jednym miejscu.

Zion National Park

Informacje praktyczne - jak dojechać, które trasy wybrać, na co uważać w Zion. Jak dotrzeć do The Narrows i gdzie...

ersfjordbotn

Jak wygląda noc polarna?

Wiele osób uważa, iż na północy Norwegii w czasie nocy polarnej panują egipskie ciemności. Sprawdźcie kiedy jest noc polarna w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *